Správna obuv na leto: Ako sa vyhnúť problému s potením?

Leto je tu a s ním aj vyššie teploty, ktoré nás nútia vyťahovať zo šatníkov stále ľahšie kúsky. Ako je však na tom vaša obuv a zdravie vašich nôh? Pozrite sa spoločne s nami na pár tipov, ako predísť nadmernému poteniu a mať tak aj počas leta stále zdravé nohy.

Stavte na kvalitné ponožky

Zabudnite na silonky a rôzne iné umelé vlákna. Kvalitné bavlnené alebo bambusové ponožky sú základom pre to, aby mohla noha dýchať a netvorili sa na nej rôzne choroboplodné zárodky. Za ponožky si priplaťte radšej viac, stojí to za to.

Obuv musí byť vzdušná

Neznamená to, že musí byť vyslovene sieťovaná. Aj kvalitné kožené topánky alebo topánky z vlákien s časticami striebra poskytnú vašej nohe dostatok vzduchu. Lacné umelohmotné topánky vám nohu pridusia rovnako, ako nekvalitné ponožky.

Najlepšia alternatíva? Otvorená obuv

Pre leto je najlepšou alternatívou otvorená obuv. Žabky, sandále ale aj šľapky stoja na pultoch známych výrobcov obuvi a dámy, ale ani páni sa za nosenie takejto obuvi nemusia hanbiť. Všetko závisí len od zvolenia správneho modelu.

Čo pri ceste do prírody?

Na turistike alebo prechádzke lesom nie je otvorená obuv vhodná ani bezpečná. Aj tu však platí to, že obuv musí byť kvalitná. Na turistike je vhodné si meniť ponožky čo najčastejšie, ideálne aspoň každé 3 hodiny. Nezabudnite, že nielen po turistike, ale aj po akejkoľvek prechádzke treba topánky poriadne vysušiť o obuť si ich najskôr za ďalších 24 hodín.

Skúste domáce kúpele

Ak sa vám zdá, že sa vaše nohy nadmerne potia a chcete sa vyhnúť problémom s mykózou, stavte na osvedčené kúpele v roztoku soli, sódy bikarbóny a octu. Podobne pomôže aj teatree olej alebo harmanček. Nezabúdajte však, že hygiena, čisté ponožky a vysušené topánky sú základ.