Udržte svoj svetrík v dobrej kondícii

Svetríky sa najčastejšie vyrábajú z materiálov, ktoré sú citlivejšie na vysoké teploty, pranie, sušenie a inú manipuláciu. Poškodiť svetrík nie je vôbec náročná úloha. Chcete, aby váš svetrík dlho vydržal v dobrej kondícii? Riaďte sa radami v našom článku a neoľutujete. 

Vždy dodržiavajte pokyny na štítkoch 

Na každom svetríku je vždy štítok, na ktorom je napísané, ako (a či vôbec sa môže prať), či sa môže žmýkať, sušiť, žehliť a koľko stupňov je pre jeho vlákna bezpečných. Pravé vlnené svetre sa vám už pri 60 stupňoch dokážu zraziť na veľkosť kojeneckého oblečenia. Niektoré svetríky sa môžu prať len v rukách. 

Vyhnite sa sušeniu 

Väčšina svetríkov nepatrí do sušičky. Opäť by sa mohli poškodiť jeho vlákna a svetrík by ste si tak nenávratne zničili. Niektoré svetre z moderných kombinovaných materiálov je možné sušiť, no aj tak odporúčame radšej nechať ho vyschnúť prirodzene na šnúre, kde mu nič nehrozí. 

Uprednostnite čistenie v čistiarni 

Do čistiarne nepatria len drahé obleky, šaty a bundy. Pokojne tam môžete zaniesť aj vaše svetríky. Skúsení odborníci v profesionálnej čistiarni za pár eur operú vaše svetríky jemne bez toho, aby ich akokoľvek ohrozili alebo poškodili. Počas toho si môžete vybaviť iné povinnosti a následne si vyzdvihnúť už vyčistené svetre. 

Pozor na pracie prášky 

Niektoré pracie prachy, gély a kapsule sú natoľko agresívne (hlavne pre odstraňovanie rôznych škvŕn), že dokážu poškodiť jemné vlákna vášho svetríka. Vždy si pred kúpou pracieho prachu dobre pozrite jeho zloženie a použitie aj na citlivú bielizeň a oblečenie. 

Aj ostatné oblečenie ho dokáže poškodiť. 

Taká pracka z opasku alebo ostré rohy hranatých gombíkov sa dokážu zachytiť do vlákien vášho obľúbeného svetríku, vytvoriť na ňom veľké očká, a tie následne prerastú do dier, ktoré sa vám už nikdy nepodarí opraviť. Ak chcete, aby váš svetrík vydržal naozaj dlho, vždy ho perte len s inými kúskami, ktoré ho nepoškodia.